• 3 serki homagenizowane, waniliowe (po 200 g każdy)
  • 3 galaretki w różnych smakach,
  • truskawki

Rozpuszczamy pierwszą galaretkę  w 1 i 1/2 szklanki gorącej wody, studzimy i łączymy z jednym serkiem, tak że galaretkę powoli dolewamy do serka cały czas powoli mieszając. Wlewamy do tortownicy i wstawiamy do lodówki. Identycznie postępujemy z pozostałymi dwiemy. Na drugiej warstwie układamy truskawki i zalewamy trzecią porcją galaretki z serkiem.

Sernik jest bardzo prosty w samodzielnym wykonaniu. Tym fajniejsza z nim zabawa dla starszych dzieci ale też dla maluchów. Jednak w tym przypadku będzie potrzebna niewielka pomoc rodziców, choćby w wymieszanu galaretek i wkładaniu i wyjmowaniu coraz cięższej tortownicy z lodówki.
Można oczywiście jeszcze uprościć przygotowywanie poprzez wymieszanie wszystkich serków z galaretkami w jednym kolorze od razu, bez dzielenia na etapy, proponujemy wówczas dać jeszcze jedna galaretkę na wierzch, rozpuszczoną w takiej ilości wody jak na opakowaniu i dodać owoce.
Oczywiście w niedługim czasie dodamy przepis na pyszny, puszysty sernik dla bardziej wprawinych miłośników kuchennych „robótek”

Zapraszamy do lektury spotkań przy stole: Dzień Matki, czyli „Dzieci (znów) gotują”

Photo by Iza