• około 1 kg ugotowanych ziemniaków
  • około 400 g mąki pszennej (może być ciemna)
  • 2 jajka
  • około 1 kg dojrzałych śliwek węgierek

Dodatki:

  • 8 łyżek masła i 6 łyżki bułki tartej lub gęsta śmietana
  • 2 łyżki brązowego cukru

Ugotowane i przestudzone (sic) ziemniaki przeciskamy przez praskę, dodajemy mąkę i jajko. Następnie wszystkie składniki mieszamy i zagniatamy. Najlepiej ręcznie. Pamiętajmy, że gotowe ciasto musi się nieco lepić do ręki i nie da się uniknąć robienia go trochę „na oko”, ziemniaki różnią się między sobą. Ciasto powinno być bardzo delikatne. Na sowicie oprószonej mąką stolnicy, formujemy  z niego wałek, i nożem odcinać niewielkie kawałki ciasta. W środek wkładamy truskawkę (małą w całości, większe pokrojone w kawałki), tworząc w dłoniach kulkę. Jest to świetna zabawa dla dzieci. Ja osobiście preferuję może nieco trudniejszą technikę rozwałkowywania placków (dość grubo) i wykrawania nieregularnych łatek, w które zawija się śliwki pozbawione oczywiście pestek.
Knedle wrzucamy do gotującej się wody i po wrzuceniu od razu zmniejszamy moc gazu lub elektryczności. Można delikatnie poruszyć je po wrzuceniu, żeby nie przylgnęły do dna.Od  momentu wypłynięcia gotujemy je jeszcze około 10 minut (w zależności od wielkości).
Knedle podajemy polane podsmażoną ma maśle bułką tartą lub śmietaną i posypane cukrem. Obie wersje są bardzo smakowite, choć my preferuje bułeczkę. Życzymy smacznego!

Zapraszamy do lektury spotkań przy stole: Strawberry Fields Forever, A to śliwka właśnie…

Photo by Iza