Bo tak. Są obiekty stworzone do kochania i już i pizza jest niewątpliwie jednym z nich. Ta doskonała proporcja między węglowodanem a niewęglowodanowym dodatkiem. Chrupkość ciasta i wygoda w spożywaniu. Ta niezliczona ilość możliwość tworząca kuszące pole dla wyobraźni. Nie ma co, dziś jest międzynarodowy dzień tego złotego krążka więc powiedzmy to głośno, pizzę kochać trzeba. Ale czy spożywać?

Zacząć należy od tego, że pizza pizzy nierówna. Nie bez powodu jest ona zaliczona do „junk food”, odsądzana od czci i wiary i znieważana. Potrafi być iście diabelskim daniem. Bywa tłusta, mączna, pełna chemicznych poprawiaczy, spulchniaczy i śmieciowych dodatków. Nie ma wątpliowości, że na pewno powinniśmy się wystrzegać pizzy z popularnych sieciówek. Pewności co do jej składu i wartości nie mamy, więc ryzyko naprawdę duże. Już na pierwszy rzut oka widać, że mąka i tłuszcz to główne składniki większości z nich. Na pewno dzisiejszy dzień, nie jest dniem takiej pizzy. Ale nie porównujmy „takiej” pizzy z tą domową albo pochodzącą z pełnej szacunku dla jej pochodzenia restauracji.

Pizza może być naprawdę wspaniałym, szlachetnym, pożywnym i zdrowym posiłkiem. Naprawdę… Wystarczy użyć ciemniejszej mąki, albo choćby orkiszowej, dobrać odpowiednio proporcje pomiędzy ciastem a dodatkami i odpowiednio dobrać same dodatki. Odpowiednie dodatki to podstawa. Nasza PIZZA WEGETARIAŃSKA Z CUKINIĄ to doskonały przykład pizzy „zdrowo” skomponowanej. Mnóstwo warzyw i domowej roboty, smakowite ciasto. Jej wersja dla mięsożernych PIZZA Z JAJKIEM, SZALOTKĄ I BEKONEM to też niczego sobie połączenie pożywnych składników i łatwego w przygotowaniu, smacznego ciasta. Choć ja oczywiście usunęłabym bekon… Uwielbiam pizze sałatkowe, takie z wybitnie cienkim ciastem, pokryte solidnym bukietem świeżych warzyw. Dziś na obiad, taką właśnie zrobimy… (Już zrobiona: PIZZA ORKISZOWA Z OWOCAMI MORZA)

Z całego serca polecamy też pizze w wersji mini. Szczególnie te z PASTĄ Z RUKOLI i innymi fantastycznymi produktami. Ale też nie wzgardźmy ich prostą wersją dla dzieci z Z SZYNKĄ I DOSKONAŁYM SOSEM POMIDOROWYM. To świetna propozycja na przyjęcie ze szwedzkim stołem lub gromadką dzieci. Swoją drogą to niesamowite jaką karierę zrobiło to proste danie. Wyrwało się kuchni neapolitańskiej i obiegło cały świat, zadomowiając się na dobre w każdym miejscu, do którego trafiło. Poszukiwanie pizzy idealnej nie ma końca. Ostatnio jadłam jedną z bliskich ideałowi w zaskakującej Restauracji warszawskiej   IL CAMINETTO (http://www.ilcaminetto.pl/). Nie zrażajcie się wejściem do lokalu. Zaglądajcie do środka śmiało zamawiając już w progu pizzę o nazwie wdzięcznej jak nazwa restauracji „Il Caminetto”… Rozmarzyłam się. A wy gdzie jadacie swoją ulubioną pizzę?

I jeszcze jedno, na koniec, nie udawajmy, że kształt nie ma znaczenia. Pizza powinna być okrągła! Mała, duża, średnia, pulchna, chrupiąca, wszystko jedno ale, na miły bóg, bezwzględnie okrągła. Nie ważmy się robić jej w blaszce prostokątnej, no chyba, że nie ma wyjścia… Zmieniam zdanie. Lepsza pizza prostokątna niż żadna!

Zapraszamy do korzystania z przepisów kryjących się pod linkami

Photo by Kamil/magazynwrazen.pl