Kolejny przebój chlebowy. Jest naprawdę smaczny i przede wszystkim prosty w przygotowaniu. A robi się go z następujących składników:

  • 250g zaczynu z mąki żytniej (można dostać od nas albo ZROBIĆ)
  • 200g wody
  • 500g mąki pszennej
  • 2 łyżki pestek słonecznika
  • 1, 5 łyżeczki soli
  • kminek lub czarnuszka
Zaczyn najlepiej przygotować na noc przed pieczeniem chlebka. Łączymy wtedy około 50 g zakwasu z ciepłą wodą i mąką żytnią w równych częściach i zostawiamy go w ciepłym miejscu.
Przygotowanie chlebka przebiega następująco. Do zaczynu dodajemy mąkę, wodę, ziarna oraz sól. Wyrabiamy dokładnie ciasto, najlepiej w maszynie ale można oczywiście też ręcznie (zajmie to pewnie około 10 minut. Ciasto powinno być idealnie wymieszane i dość luźne (ale nie lejące). Można dodać odrobinę wody jak jest zbyt twarde, lub podsypać odrobiną mąki jak się rozlewa (wiele zależy to od rodzaju mąki i tego jak chłonie ona wodę)
Uwaga! Jeśli mamy ” młody” zakwas to można dodać łyżeczkę drożdży istant. My tego nie robiłyśmy ale nasz zakwas ma już swoje lata.
Ciasto zostawiamy do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na około 3 godz. W tzw. międzyczasie można ciasto jeszcze 1-2 razy wyrabiać. Po wyrośnięciu wykładamy je na blachę posypaną mąką,lub wylożoną papierem do pieczenia i formujemy bochenek. Teraz zostawiamy jeszcze na godzinkę. Przed pieczeniem smarujemy (spryskujemy) chleb wodą i delikatnie nacinamy. I co ważne odkładamy sobie nieco zakwasu do zrobienia np. ZAKWASU TRÓJFAZOWEGO aby mieć na następny chlebek Pieczemy go w piekarniku nagrzanym do 230° C przez około 30 min. Do piekarnika dodatkowo dobrze jest włożyć naczynie z wodą. Gdy chlebek się upiecze, warto przykryć go zmoczoną ściereczką i trzymać tak aż wystygnie. Smacznego!
Zapraszamy do lektury Spotkania przy stole: Powiało chłodem.
Photo by Iza