Jeśli lubicie ludzi, gotowanie i jedzenie proponujemy, zróbcie sobie Pierogi – Party. Na naszym ostatnim było super! Leniwe, słoneczne niedzielne popołudnie, żadnego pośpiechu, żadnych konieczności i zbędnych zobowiązań. Czysta przyjemność i doborowe towarzystwo. Goście przez cały dzień, tak jak uwielbiamy. Po prostu Pierogi – Party.

Towarzystwo do pierogów jest mile wiedziane zwłaszcza, że przy pierogach najlepiej pokusić się od razu na podwójną porcję. Czyli tym samym dość długi czas „ciastowej” zabawy. Na drożdżowe pierożki decydujemy się tym chętniej im bardziej dzieci chcą uczestniczyć w imprezie. Takie pierożki trudniej zniszczyć niż tradycyjne i na pewno cały farsz w wodzie nie wypłynie bo się je najnormalniej  w świecie piecze. Łatwiej się je lepi i to dla dzieci ma również ogromne znaczenie, mogą czuć się swobodniej i nie martwić się każdą powstałą dziurką. Można zabawić się w lepienie oryginalnych kształtów i różne inne, nie mniej oczywiste i radosne figle. Pierogi są zabawne…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tym razem zdecydowaliśmy się na PIEROŻKI Z KASZĄ GRYCZANĄ I TWAROGIEM. Prosty, zaskakująco smaczny farsz jest doskonałym pomysłem nie tylko dla bezmięsnych (zawiera sporo białka) ale także dla tych, którzy bez mięsa nie wyobrażają sobie udanego obiadu. Kasza gryczana w takiej odsłonie uwiedzie nawet tych, którzy w normalnych warunkach za nią nie przepadają. Takie pierożki maczane w śmietanowo-octowym sosie to naprawdę poezja. Jako dodatek wystąpiła, niezastąpiona MARCHEWKA Z CHRZANEM. Surówka stara jak świat, a może raczej jak marchewka… A na deser…COBBLER , który stał się niewątpliwie przebojem ostatnich tygodni. Towarzyszy nam słodko przy każdej możliwej okazji. Należy chyba zrobić przerwę, albo zastanowić się nad jakąś interesującą odmianą w obrębie gatunku… Niemniej polecamy, zachęcamy i oczywiście życzymy smacznego!

Nam się wydaje, że pierogi są takie niezwykle polskie ale rozejrzyjmy się wokół, są niemal wszędzie. Rosja, Białoruś, Ukraina, Litwa, Chiny, Japonia, Włochy  to tylko niektóre z miejsc, w których można bez problemów raczyć się ciekawymi odmianami pierożków. PIELMIENI, wareniki, ravioli, tortellini, wonton, jiaozi, guo tie, a może nawet calzone, które następne?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy do korzystania z przepisów kryjących się pod linkami.

Photo by Iza