Kartacze to potrawa pochodząca z Litwy, i tam też wszyscy wołają na nie cepeliny. Kartacze uważane są również za typową potrawę Podlasia, (moje tereny) i u mnie w domu były to kołduny. Odpowiednikami kartaczy są ogólnopolskie pyzy z mięsem, a na Śląsku czarne kluski, z tym, że jest to tylko ciasto bez mięsa.
Kartacze różnią się  przede wszystkim od pyz i innych tego typu klusek- rozmiarem i kształtem. Są dużo większe niż typowe pyzy, a kształt mają wydłużone niczym piłka do rugby.

PRZEPIS NA FARSZ:

  • 50 dag mięsa mielonego (może być surowe lub gotowane)
  • 1 podsmażona cebula
  • 1 jajko
  • pieprz, sól

Mięso (niezależnie czy surowe czy gotowane) mielone mieszamy z jajkiem i podsmażoną cebulą. Jeśli jest suche, można dodać rozmoczoną (i wyciśniętą) bułkę. Całość należy doprawić solą i pieprzem, a następnie dokładnie wymieszać.

PRZEPIS NA CIASTO:

  • 10 ziemniaków surowych, startych
  • 3 ziemniaki ugotowane
  • pieprz, sól

Surowe ziemniaki trzemy na drobnej tarce, następnie przeciskamy  przez gazę tak aby zachować sok w szklance. Z soku tego odzyskujemy skrobię. Po pozostawieniu na jakiś czas soku z ziemniaków na dnie szklanki bądz miseczki utworzy się dość gruba warstwę białego osadu, to właśnie skrobia. Płyn wystarczy odlać, a skrobię zeskrobać i dodać do ciasta.
Ziemniaki gotowane przeciskamy przez praskę i mieszamy z surowymi. Lekko doprawiamy.

Z mięsa formujemy kulkę, a z ziemniaków krążek. Zawijamy kulkę mięsa w ciasto ziemniaczane i formujemy owalny kształt kartacza.
Kartacze gotujemy na bardzo małym ogniu. W przypadku farszu z surowego mięsa gotujemy je przez około 40 minut. W przypadku farszu z mięsa już ugotowanego (na przykład z zupy) wystarczy ok 20 minut.
Podajemy ze smażoną cebulką, ewentualnie ze skwarkami z boczku czy słoniny lub ze śmietaną. Smacznego.

Photo by Lidka