Zaczyna mi być żal Halloween, tyle razów, zasłużonych lub nie, ile przyjmuje na siebie to święto powaliło by chyba najsilniejszego. Halloween jednych pociąga, drugich drażni, jeszcze innych przeraża i skłania do walki i przedziwnych zachowań. Pragnę dziś stanąć w obronie Halloween i związanych z nim w sumie niewinnych zwyczajów. Zabawy w przebieranki, malowanki, odwiedzanie domostw (a tym samym przełamywanie barier społecznych i atomizacji), wycinanie lampionów z dyni aż wreszcie rosnące z każdym rokiem spożycie dyni. Jeszcze kilka lat temu dynia była ewenementem na polskich stołach. Dziś jest inaczej, wielu z nas zajada dynię, częstujemy się nią i  wymieniamy przepisami. A dynię jeść warto bo jest wspaniała. Vivat zatem Halloween, vivat dynia i vivat jej rosnące spożycie!!!

Dynia to owoc z rodziny dyniowatych, co zaskakujące, podobnie tak jak melon, czy arbuz. Jest bogata w białko, wapń, żelazo, magnez, potas, beta-karoten, a także witaminy: B1, B2,  B6, PP, kwas foliowy i błonnik. Co ważne dla wielu dynia jest niskokaloryczna, przeciętnie 100 g dyni dostarcza tylko 15 kalorii, a więc dynia nie tuczy. Można jej zjeść naprawdę sporo bez konsekwencji w biodrach (oczywiście w zależności od dodatków, z którymi wystąpi).Dynia łaskawie wzmacnia odporność,a także dobrze wpływa na pracę jelit. I jeszcze jedno, last but not least, odkwasza organizm a przed zakwaszeniem powinniśmy się bronić zaciekle.

Bardzo wartościowe są również pestki dyni, które zawierają przede wsztstkim wielonienasycone kwasy tłuszczowe, białko, lecytynę, dużo cynku, żelazo, wapń, mangan, fosfor oraz witaminy z grupy B. Dzięki zawartości  kukurbitacyny, substancji silnie toksycznej dla robaków i drobnoustrojów, a bezpiecznej dla człowieka, pestki dyni stosuje się przeciw pasożytom przewodu pokarmowym, także u dzieci. Sic.
Podziękujmy zatem Halloween za dynię. Razem i głośno. I zamiast narzekać na zabawę, dystans, uśmiech i oswajanie strachów cieszmy się z rosnącego w nas zdrowia.
Oto nasze propozycje dyniowe, zakasujemy rękawki i do dzieła, wielkie smacznego!
ZUPA DYNIOWO- KOKOSOWA, SERNIK DYNIOWY, MAKARON Z DYNIĄ I GRZYBAMI, SAŁATKA Z PIECZONĄ DYNIĄ I WNOGRONAMI, PLACUSZKI DYNIOWO-ZIEMNIACZANE,  PLACUSZKI DYNIOWO SEROWE (przepis już za chwilę), KREM Z DYNI Z PIÓRKAMI CEBULI (przepis już za chwilę)
Zapraszamy do korzystania z przepisów kryjących się pod linkami
Photo by Iza