Zapraszamy na spotkanie z tradycjami kuchni aszkenazyjskiej!

 

Podczas pikniku, przybliżymy tradycję Żydów aszkenazyjskich „od kuchni”. Poznamy przepisy na śledzie i podpatrzymy przy gotowaniu Marylę Musidłowską. W piknikowej atmosferze będziemy snuć opowieści o żydowskim domu, pochodzeniu kuchni żydowskiej i jej wpływie na kuchnię polską. Wspomnimy o potrawach związanych z kalendarzem świąt żydowskich i wyjaśnimy zasady koszerności.

Najmłodsi będą mogli wziąć udział w kulinarnych warsztatach marcepanowych i warsztatach plastyczno-muzycznych inspirowanych kulturą jidysz. Wszystkich, bez względu na wiek, zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie „Aszkenowe” na najsmaczniejsze danie inspirowane kuchnią Żydów aszkenazyjskich. Ponadto czekają na Was jidyszowe kalambury, które poprowadzi aktor Redbad Klijnstra. Całemu wydarzeniu towarzyszyć będzie muzyka klezmerska w nowoczesnej interpretacji.

12.00 – 16.00 warsztaty i piknik rodzinny na trawie

14.00 – 15.00 krótkie wprowadzenie, rozmowa o zasadach koszerności i mała niespodzianka

13.00 – 15.00 otwarty konkurs kulinarny „Aszkenowe”, jidyszowe kalambury

oraz

konkurs „Ale Cymes” organizowany i prowadzony przez Razem Smaczniej (oczywiście przy wielkiej pomocy Muzeum), szczegoły już niedługo. Zapraszamy na Skwer Willy’ego Brandta

 

Organizator: Muzeum Historii Żydów Polskich http://www.jewishmuseum.org.pl/

Patroni: KUKBUK http://www.kukbuk.com.pl/ , ZWYKŁE ŻYCIE http://zwyklezycie.pl/